Doc. dr Mirjana Milovanović i prof. dr Svetlana Dušanić-gačić, predstavile rad “SENSATIONALISM’S IMPACT ON MEDIA ETHICS” (“Uticaj senzacionalizma na medijsku etiku”) na V međunarodnoj naučnoj konferenciji “JAČANJE MEDIJSKOG KREDIBILITETA KROZ UNAPREĐENJE ETIČKIH STANDARDA”
Peta međunarodna naučna konferencija „Jačanje medijskog kredibiliteta kroz unaprјeđenje etičkih standarda“ održana je 26. oktobra u Sremskim Karlovcima.
Zbornik radova sa međunarodnim standardnim knjižnim brojem (ISBN) i digitalnim identifikatorom (DOI) pohranjen je i dostupan u Narodnoj biblioteci Srbije i Biblioteci Matice srpske. Kompletan zbornik dostupan je i na sajtu Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
http://doi.fil.bg.ac.rs/volume.php?pt=eb_ser&issue=akademac_nsk-2024-5&i=6
U radu se ispituje uticaj dezinformacija i klikbajta (tzv. “mamaca za klikove”) u novinarstvu, sa fokusom na tragičnu pucnjavu u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu. Istražuje se kako senzacionalističko izvještavanje utiče na društvo, etiku i medijsko okruženje, naglašavajući ključnu ulogu etičkog novinarstva u oblikovanju javnog mnjenja.
U digitalnom dobu, mediji se suočavaju sa pritiskom da privuku publiku, što često dovodi do pada etičkih standarda. “Mamac za klikove”, sa svojim obmanjujućim naslovima i dezinformacijama, koje šire lažne informacije, predstavljaju veliki izazov koji podriva povjerenje javnosti. Studija slučaja pucnjave u Beogradu pokazuje kako neodgovorno izvještavanje može pogoršati tragedije, nanijeti štetu žrtvama i obmanuti javnost. Rad naglašava potrebu za etičkim novinarstvom, koje daje prednost tačnosti, nepristrasnosti i odgovornosti, posebno u kriznim situacijama. Takođe poziva na bolje obrazovanje javnosti, kako bi se identifikovale senzacionalističke i lažne vijesti, sa ciljem da se vrati povjerenje u medije. Kroz analizu konkretnih primjera, studija nudi preporuke za minimiziranje dezinformacija i “mamca za klikove”, zalažući se za povratak novinarskim principima, koji služe javnom interesu.